Informacje na temat schorzeń w których może nam pomóc medyczna marihuana
Medyczna marihuana jest w Polsce wykorzystywana w wielu różnych przypadkach chorobowych. Niestety, często zdarza się, że nie mogą z niej korzystać wszyscy chorzy. Pomijając kwestie biurokratyczne i prawne, warto się zastanowić, przy jakich schorzeniach substancja ta może pomóc. Bo o tym, że pomaga, nikt nie ma najmniejszych wątpliwości
Medyczna marihuana – kiedy stosować terapię?
Nie jest tajemnicą, że największe zainteresowanie leczniczą marihuaną dotyczy osób obłożnie chorych, wymagających nieraz zastosowania opieki paliatywnej. W przypadku takich osób terapia leczniczą marihuaną nie doprowadzi do wyleczenia, ale może w pewnym stopniu ograniczyć symptomy choroby. A to z kolei oznacza, że pacjenci cierpiący na intensywne bóle (np. pourazowe), mogą liczyć na poprawę jakości życia. Należy jednak pamiętać, że niezależnie od schorzenia, recepta leczenie marihuaną dotyczy substancji wspierającej proces leczenia, a nie samego leku.
Kto może liczyć na ulgę?
Wbrew pozorom, recepta medyczna marihuana jest zalecana w bardzo wielu różnych stanach chorobowych. Preparaty zawierające tą substancję mogą okazać się bardzo pomocne w walce z chronicznymi i pourazowymi bólami (w tym migreną), fibromalgią, stwardnieniem rozsianym, padaczką, zespołem stresu pourazowego, autyzmem, jaskrą, chorobami o pochodzeniu reumatycznym, depresją, stanami lękowymi, a także tak zaawansowanym schorzeniom jak zespół Tourette’a czy też chorobie Alzheimera. Niektórzy lekarze stosują recepty lecznicza marihuana w celu ograniczenia negatywnych skutków chemioterapii. Należy jednak pamiętać, że lecznicza marihuana wykazuje swą skuteczność jedynie wtedy, gdy jest umiejętnie dobierana. Nieodpowiednia mieszanka lub zbyt duża ilość substancji czynnej mogą doprowadzić do wystąpienia poważnych reakcji niepożądanych, które często zwielokrotniają intensywność przebiegu choroby.
Podsumowując, terapia konopna opinie ma zarówno zwolenników jak i krytyków. Niemniej o jej skuteczności decyduje pomoc w konkretnych stanach chorobowych, a tych – jak widać – jest całkiem sporo.