Jest dużo aspektów, które powinno się wziąć pod uwagę rozważając antykoncepcję – stan zdrowia pacjentki, jej tryb życia, przebyte choroby i uczulenia oraz reakcje niepożądane na lekarstwa.
Pojawia się więc pytanie, czy każda kobieta ma możliwość stosowania antykoncepcji? Właściwie dobrana metoda antykoncepcji sprawia, że kobieta czuje się dobrze, nie cierpi na żadne dolegliwości i posiada wszelkie niezbędne informacje o stosowanej metodzie – bez względu na to, czy jest to pierwszy raz stosowana metoda antykoncepcji, czy jej kontynuacja.
Rodzaje antykoncepcji
Antykoncepcja hormonalna
Jednoskładnikowe i dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne są często używane przez kobiety i odznaczają się wysoką skutecznością oraz wygodą stosowania. Antykoncepcja taka jest zapisywana i konsultowana przez lekarza, a jej kontynuacja może odbyć się za pomocą e-recepty na tabletki antykoncepcyjne online. Recepta online na antykoncepcję hormonalną może być wystawiona w sytuacji kontynuacji stosowania metody. Przy rozpoczęciu stosowania tej metody, niezbędna jest najpierw konsultacja z lekarzem ginekologiem.
Wkładka domaciczna
Wkładka jest jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Umieszcza się ją wewnątrz macicy na okres kilku lat (nawet do 10 lat). Wkładka jest połączeniem spirali domacicznej z kuracją hormonalną, gdyż umieszczona w organizmie kobiety, działa mechanicznie i dodatkowo uwalnia hormony. Uznawana jest za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych.
Środki plemnikobójcze
Żele i środki plemnikobójcze (pianki, kremy, itp.) stosuje się bezpośrednio przed stosunkiem, wprowadzając je do pochwy. Należą do jednych z najmniej skutecznych środków antykoncepcyjnych.
Mechaniczne metody antykoncepcyjne
Mechaniczna metoda zapobiegania ciąży to uniemożliwienie przedostania się plemników do kanału szyjki macicy. Wyróżnia się spośród nich prezerwatywę, kapturek lub błonę dopochwową. Wszystkie te środki stosuje się bezpośrednio przed stosunkiem.
Skuteczność
Skuteczność każdej metody antykoncepcyjnej jest różna, a dobór właściwej metody nigdy nie powinien się odbyć bez uprzedniej konsultacji z lekarzem ginekologiem. Wybór właściwego zabezpieczenia ma na celu wyeliminowanie niepożądanych skutków ubocznych i zadbanie o prawidłową gospodarkę hormonalną kobiety. Ginekolog wystawia receptę online, jeżeli wcześniej pacjentka odbyła wizytę w gabinecie i przeszła wszystkie niezbędne badania lekarskie.