Regularne badania profilaktyczne mogą ochronić przed wieloma chorobami lub doprowadzić do ich wczesnej diagnozy. Niestety polski system ochrony zdrowia nie radzi sobie z ilością pacjentów. Często jedynym sposobem na konsultację z lekarzem specjalistą jest wizyta w prywatnej przychodni.
Morfologia krwi
Każdy z nas powinien regularnie wykonywać profilaktyczne badania. Gwałtowny postęp medycyny pozwala obecnie wyleczyć wiele chorób jeśli są one wcześnie wykryte. Podstawowym badaniem jakie powinno być wykonywane przynajmniej raz w roku jest morfologia krwi. Pokazuje ona jej podstawowe parametry i pozwala na sprawdzenie czy w organizmie nie dzieje się nic niepożądanego. Nawet lekarz pierwszego kontaktu będzie stanie skierować nas na bardziej szczegółowe badania lub do konkretnego lekarza specjalisty jeśli coś zaniepokoi go w wynikach krwi.
Jakie badania wykonywać profilaktycznie?
Poza morfologią warto również wykonywać badanie moczu i kału. Badania te pozwolą na wykrycie np. białka w moczu czy krwi w kale które mogą świadczyć o wielu poważnych stanach chorobowych. W czasie badań krwi można również sprawdzić poziom cukru, oraz elektrolitów i podstawowych witamin. Często mimo właściwej diety może okazać się, że w organizmie brakuje konkretnych pierwiastków. Można je w prosty sposób uzupełnić suplementacją lub włączeniem do diety konkretnych produktów. Ostatnim badaniem podczas pobrania krwi które warto robić regularnie jest lipidogram. Pokazuje on poziom cholesterolu we krwi. Kolejnymi badaniami którymi warto się zainteresować jest cytologia i mammografia piersi w przypadku kobiet oraz usg jąder w przypadku mężczyzn.
Wizyta u specjalisty
Lekarz internista w wielu przypadkach nie będzie jednak w stanie dokładnie zdiagnozować skomplikowanych chorób i wyśle nas do specjalisty. Kolejki do państwowych szpitali są jednak bardzo długie i czas oczekiwania może wynosić nawet kilka miesięcy, a czasami nawet lat. W wielu chorobach bardzo ważna jest szybka diagnoza i rozpoczęcie leczenia w związku z czym nie można sobie pozwolić na długie oczekiwanie.
Prywatne przychodnie w Polsce
W naszym kraju istnieje kilka dużych sieci prywatnych przychodni. Przyjmują w nich dobrzy lekarze specjaliści, a czas oczekiwania jest często dużo krótszy niż do państwowych szpitali. Dodatkowo dzięki prywatnym przychodniom pacjent może często skorzystać z konsultacji więcej niż jednego specjalisty. Wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami. Jeśli nie mamy możliwości finansowych warto zainteresować się czym jest pożyczka online. Pozwala ona w krótkim czasie uzyskać gotówkę. Dodatkowo cały proces jest bardzo uproszczony i nie wymaga wizyty w placówkach bankowych.
Badania w prywatnych przychodniach
Prywatne przychodnie często umożliwiają wykupienie pakietów medycznych. W zależności od wybranej opcji pozwala on w ramach abonamentu na dostęp do określonych specjalistów i badań. W najwyższych opcjach dostęp ten często jest nieograniczony. Jest to bez wątpienia opcja warta przemyślenia. Nie należy oszczędzać na własnym zdrowiu i najbliższych osób.