Jakie są przyczyny i skutki otyłości?

Otyłość jest to choroba, która dotyczy aż 800 milionów osób na świecie. Nie da się ukryć, że jest to niewyobrażalnie duża liczba, która wciąż rośnie. Niestety ale Polska jest na 5 miejscu w Europie, pod względem ilości osób, które cierpią na otyłość. Naukowcy szacują, że jeżeli otyłość będzie wciąż rosła w takim samym tempie, to w 2030 roku będzie na nią cierpiała aż jedna na trzy osoby dorosłe. Ponadto problem otyłości nie dotyczy tylko dorosłych, ponieważ już 10% dzieci na świecie, w wieku 1 – 3 lat, zmaga się z problemem zbyt dużej masy tkanki tłuszczowej. Warto również wspomnieć, że problem otyłości i nadwagi dotyka już niemal co trzeciego 8-latka na świecie! Jakie są jej przyczyny i skutki? Jak sobie z nią radzić? Przeczytaj nasz artykuł, a poznasz odpowiedzi na te i inne pytania, które dotyczą otyłości.

Jaka jest przyczyna otyłości?

Główną przyczyną otyłości jest niezrównoważony bilans pomiędzy energią przyjmowaną wraz z pożywieniem, a jej zużyciem. Innymi słowy w przypadku gdy dziennie spożywamy więcej kalorii niż potrzebuje nasz organizm, dodatkowa masa tkanki tłuszczowej odkłada się w organizmie, co powoduje otyłość.

Drugim czynnikiem, który powoduje otyłość, jest siedzący tryb życia, który nie obfituje w jakąkolwiek aktywność fizyczną. Niemniej jednak również czynniki genetyczne oraz procesy chorobowe zachodzące w ciele człowieka, mogą być przyczyną otyłości.

Na przykład zaburzenia związane z czynnością gruczołów wydzielania wewnętrznego oraz zażywanie leków, które związane są z innymi przewlekłymi chorobami, ma wpływ na pojawienie się otyłości i człowieka.

Uwarunkowanie psychospołeczne też coraz to częściej wymienia się jako przyczyny otyłości. Obejmują one zagadnienia związane z powielaniem złych nawyków żywieniowych na przykład zajadanie stresu oraz propagowanie niezdrowej żywności, którą jest chociażby fastfood.

Pamiętaj, że za pomocą kalkulatora BMI oraz WHR możesz obliczyć czy Twoja masa ciała jest w normie, czy może jest ponad nią, a Ty cierpisz na otyłość.

Otyłość u dzieci – jakie są jej przyczyny?

W przypadku dzieci otyłość również może być spowodowana niedożywieniem, do którego doszło podczas ciąży. Niedożywienie płodu jest rekompensowane po urodzeniu przez lepszą przyswajalność pokarmu oraz wzmożone łaknienie, które z pewnością sprzyja pojawieniu się otyłości. Oprócz tych przyczyn, przekarmienie oraz brak aktywności fizycznej u dzieci również skutkuje pojawieniem się otyłości.

Jakie są skutki otyłości?

Nagromadzenie nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej prowadzi do wielu powikłań, jakimi są między innymi:

  • choroby układu krążenia takie jak choroba wieńcowa serca, nadciśnienie tętnicze, udar, migotanie przedsionków, zawał serca, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa;
  • choroby metaboliczne takie jak cukrzyca typu drugiego, dyslipidemia;
  • demencja
  • choroby przewodu pokarmowego takie jak refluks żołądkowo-przełykowy, kamica żółciowa;
  • choroby wątroby;
  • wzrost ryzyka pewnych nowotworów;
  • astma;
  • dna moczanowa;
  • depresja oraz zaburzenia emocjonalne/lękowe;
  • choroby nerek takie jak kamica nerkowa, przewlekła choroba nerek;
  • choroby płuc;
  • zaburzenia hormonalne, które prowadzą do bezpłodności zarówno męskiej jak i żeńskiej;
  • zaburzenia miesiączkowania i owulacji;
  • zmiany skórne;
  • nietrzymanie moczu.

Jak leczyć otyłość?

Leczenie otyłości u większości chorych polega na leczeniu objawowym, polegającym na wprowadzeniu w życie pacjenta ujemnego bilansu kalorycznego wraz z regularną aktywnością fizyczną. Jeżeli chodzi o leczenie farmakologiczne o obecne ogranicza się ono zazwyczaj do przyjmowania przez chorego preparatów, które mają na celu obniżyć jego łaknienie.

W przypadku, gdy pacjent cierpi na bardzo zaawansowaną otyłość, lekarze decydują się na przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Niemniej jednak takowy zabieg jest wykonywany tylko i wyłącznie wśród wybranej, bardzo wąskiej grupy pacjentów, których objawy są bardzo nasilone.

Podstawą w procesie podejmowania decyzji o kwalifikacji chorego do operacji jest czas trwania choroby, zazwyczaj jest on dłuższy niż pięć lat, ponadto dieta oraz środki farmakologiczne są nieskuteczne względem pacjenta.

Dodatkowo jeżeli u pacjenta obserwuje się komplikacje metaboliczne, psychiczne czy oddechowe, które w rzeczywisty sposób mogą być bezpośrednią przyczyną dla którego jego życie jest zagrożone, to stosuje się wtedy leczenie otyłości polegające na odessaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Może również zostać przeprowadzony zabieg gastroplastyki, który polega na zmniejszeniu pojemności żołądka pacjenta. Należy pamiętać, że po takich zabiegach chirurgicznych, pacjent już do końca życia będzie musiał przestrzegać ściśle określonej i ułożonej przez dietetyka zrównoważonej diety.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *