Czy zdarzyło Ci się zasnąć z poczuciem winy, wiedząc, że właśnie zmarnowałeś wiele godzin dnia, nie robiąc nic produktywnego? Wszyscy od czasu do czasu przechodzimy przez nieproduktywną fazę naszego życia. Dla niektórych może to być częstsze niż dla innych – jedno wiemy na pewno: brak produktywności może mieć negatywny wpływ na naszą codzienną rutynę i ograniczyć rezultaty, które mamy nadzieję osiągnąć.
Koncentrując się na zwiększeniu produktywności, będziesz w stanie ukończyć ważne zadania, osiągnąć ważne cele, poczuć poczucie spełnienia na dany dzień i zaoszczędzić mnóstwo czasu.
1. Zrób coś, co Cię pasjonuje
Bycie produktywnym oznacza uzyskanie maksymalnej wydajności z minimalnego wkładu. Wiele osób postępuje odwrotnie. Są zajęci robieniem czegoś, co daje im niewielkie lub zerowe rezultaty. To jest bezproduktywne funkcjonowanie. Problem ten można rozwiązać, robiąc coś, co Cię pasjonuje. Choć wydaje się to oczywiste, często jest też ignorowane.
Jeśli jednak pracujesz nad czymś, co cię pasjonuje, zamiast próbować zmusić się do zaplanowania czasu na wykonanie zadania; nie możesz się doczekać aktywności i po prostu zacznij to robić. Jakość twojej pracy również wzrośnie, ponieważ będziesz wykonywać pracę po to, by ją wykonać, a nie po to, by uzyskać z niej zwrot. Jeśli nie pasjonujesz się wykonywaną pracą, zadaj sobie pytanie: „Czego mogę się nauczyć z tego zadania, aby zwiększyć swoje umiejętności?” To może sprawić, że zadanie będzie przyjemniejsze, ale jeśli to, co robisz, nie jest czymś, co Cię pasjonuje, wykonaj kolejne kroki.
2. Utwórz dziennik czasu z podwójnym zapisem.
Dziennik czasu podwójnego wpisu to dziennik, w którym zapisujesz każdą czynność wykonywaną w ciągu dnia po jednej stronie i zapisujesz czas spędzony na czynności po drugiej stronie. Możesz go również zmienić, wpisując godziny dnia po jednej stronie, a następnie notując czynności, które wykonujesz w tych godzinach po drugiej stronie.
Stworzenie dziennika czasu pomoże ci zobaczyć, co faktycznie robisz w ciągu dnia, na co poświęcasz większość czasu, jakie czynności wydają się być stratą czasu i co możesz zrobić, aby zacząć tworzyć bardziej produktywny harmonogram . Na górze strony możesz również zapisać, co chcesz osiągnąć w danym dniu lub jakie wyniki chcesz uzyskać z danych wejściowych. Pomoże Ci to w pierwszej kolejności skupić się na tym, dlaczego tworzysz dziennik czasu.
3. Określ swój wskaźnik wydajności.
Twój wskaźnik efektywności można łatwo określić, wiedząc o dwóch rzeczach: ile czasu według Ciebie zajmuje osiągnięcie tego, czego chcesz w danym dniu i ile czasu zajmuje Ci ich osiągnięcie. Załóżmy więc, że Twoim celem było zmierzenie, ile czasu zajęło Ci wykonanie zadania, które jest dla Ciebie bardzo ważne. Na początku możesz pomyśleć, że ukończenie zadania zajmuje dwie godziny, ale później zdałeś sobie sprawę, że w rzeczywistości ukończenie zadania zajmuje ci cztery godziny.
Jeśli tak jest, miałbyś współczynnik wydajności równy 50%. Jest to obliczane przez podzielenie czasu potrzebnego na wykonanie zadania (dwie godziny) przez czas potrzebny na wykonanie zadania (cztery godziny). Aby być bardziej produktywnym, musisz dowiedzieć się, jak zwiększyć wskaźnik wydajności, co można zrobić, poświęcając mniej czasu na wykonanie zadania niż pierwotnie zakładałeś, że zajmie to zadanie.
4. Skróć czas potrzebny na wykonanie zadania.
Jeśli kiedykolwiek słyszałeś o prawie Parkinsona, mówi ono, że ludzie wykonają zadanie w czasie, jaki na nie xpoświęcą. Jeśli więc wykonanie zadania naprawdę zajmuje dwie godziny, ale dana osoba poświęca na jego wykonanie cztery godziny, znajdzie sposób na wykonanie go w cztery godziny. Jeśli wykonanie zadania zajmuje dwie godziny, a mają 24 godziny na jego wykonanie, znajdą sposób na wykonanie go przez cały dzień. Mnóstwo czasu zabiera obijania się.
Brak czasu daje ludziom poczucie pilności. Poczucie pilności sprawia, że ??stajemy się bardziej skoncentrowani. Prawdopodobnie wiesz o tym z doświadczeń, które miałeś, kiedy robiłeś coś, co było należne w ostatniej chwili. Aby stworzyć poczucie pilności, określ najważniejsze zadanie dnia, określ, ile czasu według Ciebie naprawdę zajmie Ci wykonanie tego zadania i skróć czas o realistyczną wartość (np. 10%, 25% itd.). ), więc nie skracasz czasu tak bardzo, że jest to niemożliwe, ale skracasz czas na tyle, aby można było wykonać zadanie, jeśli włożysz w to zadanie cały swój wysiłek przez określony czas.
5. Poświęć czas na pracę tylko nad tym, co się liczy
Ostatnią wskazówką dotyczącą produktywności jest poświęcenie czasu, który poświęciłeś na pracę tylko nad tym, co powinieneś robić. Doceń czas. Nie trać go na robienie czegoś marnotrawnego, np. surfowanie w Internecie lub czatowanie z przyjacielem. Nie przełączaj się między zadaniami, ponieważ stracisz dodatkowy czas na ponowne skupienie się na tym, co robiłeś wcześniej.
Każde działanie, które podejmiesz w tym konkretnym czasie, musi być poświęcone na uzyskanie wyniku, który pomoże Ci ukończyć zadanie. Zrób wszystko, co w twojej mocy, nawet jeśli nie skończysz zadania, zanim skończy ci się czas. Następnie pogratuluj sobie osiągnięcia tego, co masz w tak krótkim czasie i zmień swoje podejście na następny dzień, aby zobaczyć, jak możesz szybciej skończyć.
Podsumowanie
Chociaż na początku może to być czasochłonne – na dłuższą metę zaoszczędzisz wiele godzin wolnego czasu. Pamiętaj, aby najpierw spróbować wymyślić coś, co robisz z pasją, lub przynajmniej zmienić postrzeganie zadania, aby było przyjemniejsze, jeśli to możliwe.
Jeśli musisz ukończyć zadanie, które ci się nie podoba, skup się. Na koniec zapisz czynności, które wykonujesz w ciągu dnia. Ile czasu ci zabierają i jak możesz zastąpić je czymś przyjemniejszym.
Artkykuł opracowany przez focusing